EEC 2016, Whittaker:

– Ostatni człowiek na ziemi mający wpływ na cokolwiek będzie programistą – tak
James Whittaker z Microsoftu przedstawił swoją wizję przyszłości na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Według niego, jedynymi osobami, które mają na nią wpływ są programiści.

– Pytanie, czy przyszłość jest dobra, czy zła, nie ma znaczenia. Ona nadchodzi. Będą nią inteligentne maszyny, rozwiązujące każdy problem człowieka. Nie zastanawiamy się, czy telefon będzie dla nas dobry czy zły. Patrzymy na niego i myślimy „chcę to” – powiedział James Whittaker, distinguished technical evangelist z Microsoftu podczas swojego wystąpienia pt. Internet rzeczy i era maszyn na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

– Nie mamy wyboru na temat przyszłości. Deweloperzy oprogramowania mają. To oni wprowadzają nowe funkcje w życie. Chcecie, żeby wasze dzieci miały wpływ na swoją przyszłość? Niech nauczą się programować. Ostatni człowiek na ziemi mający wpływ na cokolwiek będzie programistą – stwierdził.

Jego zdaniem w przyszłości dystrybucja pieniędzy będzie zależała od osób dodających wartość do ekosystemu.

Czytaj też: Pracowników wkrótce zastąpią maszyny

– Tymi osobami będą programiści, nie sprzedawcy. W przyszłości maszyny będą bezpośrednio łączyć producentów z klientami bez żadnych pośredników. Bo jak stworzyć reklamę dla maszyny? Wcale nie tworzyć – wyjaśnił przedstawiciel Microsoftu.

Na pytanie o człowieczeństwo odpowiedział jednak optymistycznym akcentem:

– Przecież to ono jest najważniejsze w naszym życiu. Kiedy maszyny przejmą już nasze życia, być może wtedy właśnie je odzyskamy.